Олег Панькевич
Народний депутат України
Член політради ВО "Свобода"

20 березня 2014 Олег Панькевич: ми зробимо все можливе для того, щоб Володимир Сальдо втратив вплив

Пропонуємо Вашій увазі інтерв'ю з Олегом Панькевичем, розміщене 20 березня 2014 року на порталі "Херсонские вести".

Оригінальний текст розміщено за цим посиланням: visti.ks.ua.

Олег Панькевич является одним из небольшого количества нардепов, которые довольно часто посещают Херсонскую область и пытаются вести активную деятельность на территории Херсонщины.

Несмотря на то, что он не является местным мажоритарщиком, Панькевич назначенный представителем области в Верховной Раде от фракции ВО "Свобода".

Приезды Олега Панькевича на Херсонщину часто сопровождались скандальными ситуациями, когда его встречи с жителями районов срывали или жгли автомобили местным "свободовцам".

В целом, несмотря на то, что нардеп представляет националистическую партию "Свобода" его высказывания умеренные и иногда отдают либерализмом, у него нет радикальных настроений, как, к примеру у госпожи Фарион, которые довольно часто отпугивают жителей Юго-Востока Украины.

В интервью "Херсонским вестям" Олег Панькевич рассказал о нынешней внешнеполитической ситуации, люстрации, местных кадровых назначениях, а также о том, что нужно делать для консолидации украинского общества.

- Розкажіть, яка мета Вашого сьогоднішнього приїзду на Херсонщину?

- Це один з небагатьох вільних днів, тому я вирішив поїхати у Херсон. Також ми були сьогодні у Чаплинському та Каланчацькому районах, зустрічались з військовими. Це була головна мета мого приїзду - приїхати туди, де знаходиться справжній рубіж оборони. Крім того, я побував на Віче у Херсоні на місцевому Євромайдані, також по дорозі ми мали цілий ряд зустрічей з людьми, нашими партійцями. А завтра вже буде сесія Верховної Ради.

- Ви були на блокпостах, який взагалі, по-Вашому, бойових дух солдат?

- Український національний дух - це головне, що є сьогодні позитивним у нашому війську. Після довгих років руйнування української армії суспільство відчуло потребу у тому, що українська держава має мати армію і українські військові відчули, що вони мають кого захищати, а також відчули, що у них є конкретний ворог, від котрого треба захищати державу. На жаль, цей ворог є небезпечний - він діє агресивно, нахабно, діє як агресор, але все ж таки відродження українського національного духу - це є головне, що приведе нас до остаточної перемоги із зовнішньої агресією.

- Ви кажете про перемогу. Вважаєте, що Крим ми ще остаточно не втратили?

- Я говорю зараз не тільки про частину України - Крим. Я загалом кажу про перемогу по великому рахунку, ми мусимо мати розуміння, що ми живемо у світі, у якому немає на кого сподіватися, що нас хтось захистить, ми живемо у світі, де існує небезпека. Загалом ця небезпека є об'єднуючим фактором українського народу. Люди зі Сходу, Заходу, Півночі, Півдня об'єднуються навколо традиційних цінностей. Власне і та політика, коли нас різні влади та режими ділили, призводила до руйнування держави, але ми можемо сказати, що маємо першу перемогу, адже ця політика зазнала краху.

Якщо ми говоримо про Крим, звичайно, ми ніколи не визнаємо цієї анексії, ми ніколи не визнаємо цього загарбання. Також, сподіваюсь, так поступить і вся світова спільнота. Ми сьогодні повинні розуміти, що це не є проблема одного дня, котру ми можемо вирішити одним рішенням. Наприклад, військовою відповіддю України Росії. Станом на сьогодні, більшість суспільства повинна розуміти, що таких військових сил ми не маємо, але ми ніколи не залишимо ці українські землі, ніколи не залишимо місцевих українців та представників інших національностей, котрі проживають в Криму.

- На Вашу думку, російські окупанти підуть далі, на материкову частину України?

- Існує дуже серйозна небезпека, ми не маємо всієї розвідувальної інформації, але те, що ми чуємо зі ЗМІ дуже нас тривожить. Ми чули заяву Аксьонова (голова Ради Міністрів Криму - ХВ), котрий сказав, що треба допомагати півдню. Що таке "допомога" від цієї персони, ми розуміємо. Також ми чули дуже небезпечні заяви із Росії, що Україна заважає Придністров'ю та багато інших коментарів, котрі говорять про те, що поки агресія тільки на рівні інформаційної пропаганди. Ми також можемо побачити багато відеороликів, котрі мають на меті деморалізувати українське військо, котрі готує спеціальна пропаганда ФСБ. Звичайно, не треба відкидати найгірший варіант розвитку подій, коли буде початий повномасштабний наступ, але ми маємо говорити це не для того, щоб залякати людей, а щоб суспільство зрозуміло, що треба бути разом з військом. Коли ми будемо усі разом, весь 46-мільйонний народ неможливо буде перемогти будь-якому агресору.

Олег Панькевич: Мы сделаем все возможное, чтобы Владимир Сальдо лишился влияния.

- Ви уповноважений фракцією ВО "Свобода" представляти Херсонську область, тобто ви знаєте, які кадрові призначення відбуваються зараз на Херсонщині. Як Ви до них відноситесь?

- На жаль, наразі я не можу сказати, що маю по цьому питанню повну інформацію, я не знаю детально щодо усіх кадрових питань. Єдине, вони ще не всі відбулися, ще немає указів в. о. президента про призначення голів державних адміністрації в усіх районах. Є тільки окремі РДА. Ще немає призначень заступників голови обласної державної адміністрації. Мені наразі невідомо, які кандидатури розглядаються. Єдине, можу сказати, що наші представники ВО "Свобода" входять до коаліції, тому було би правильно, якби голова ХОДА Юрій Одарченко пропонував представникам нашої політичної сили відповідні посади. Станом на сьогодні, кажу, що такі переговори ще не завершені, і трохи пізніше ми можемо більш детально відповісти на це питання.

- Тобто зараз йдуть перемовини між "свободівцями" та паном Одарченком?

- Юрій Одарченко мав би зайнятися формуванням відповідної команди. Напевно, він мав би усвідомлювати, що наша політична сила є складової існуючої коаліції. Казати, що зараз йдуть якісь жваві перемовини, я не можу. Однак певні консультації проводилися.

- Представник "Свободи" є Генеральним прокурором України. Можна казати, що у Вас є квота на прокуратуру і на Херсонщині буде також "свободівський" прокурор?

- Не можна, це буде неправильно казати, оскільки правоохоронні органи мають бути аполітичними. Так сталося, що представник "Свободи" зараз очолює прокуратуру, представник "УДАРу" - СБУ, а депутат від "Батьківщини" очолив МВС. Ви пригадуєте якій це був революційний час, що треба було терміново очолювати ці надважливі структури в нашій державі і Верховна Рада прийняла відповідні рішення. Якщо говорити про квотний принцип у регіонах, з одного боку, це не є правильним, бо правоохоронні органи в ідеалі повинні бути позафракційними. Звісно, що зараз ми говоримо про ідеальну систему, у нашій ситуації, вважаю, що більшою проблемою є те, до якого стану доведені ці правоохоронні органи. Вони займались непритаманними для них функціями, вони допомагали режиму панувати, а також займалися активним процесом руйнування держави, за допомогою втілення різних корупційних механізмів.

Я дуже сподіваюся, що останнім часом відбудуться призначення в областях, після цього можна назначати керівників у районах. Ще величезний шматок роботи залишається зробити, щоб працівники правоохоронних органів стали іншими. Такими, які насправді захищають права та свободи громадян. Це вже є питання люстрації. Очевидно, що Верховна Рада мала б прийняти відповідний закон, за якими критеріями проводити люстрацію. Від Всеукраїнського об'єднання "Свобода" вже є така пропозиція. Звичайно, ми не претендуємо на першість у цьому питанні, ми готові обговорювати з нашими партнерами оцей новий закон, ці нові правила, за якими мало б відбутися очищення України. Після трагічних подій, які ми пережили, усе суспільство пізнало необхідність очищення влади. Потрібні інші люди, і в правоохоронній системі, і в органах державної влади. Звичайно, це не можна зробити за один момент. Але якщо ми бачимо, що зараз призначаються керівники, котрі займали відповідні посади і займалися антидержавницькою діяльністю, то ці факти необхідно висвітлювати, і міняти таких людей. Нас чекає дуже важливий період. На жаль, замість того, щоб розбудовувати нашу державу, ми мусимо ще працювати на фронт зовнішньої агресії.

-Тобто, депутати ВО "Свобода" вже розробили люстраційний законопроект?

- Ми вже давно це зробили. Ми чи не перші в Україні почали казати про потребу люстрації, звичайно, що у 1990-х роках, коли ми створили партію і писали нашу програму, ми казали про люстрацію ще попередньої, радянської системи. Необхідно було очистити нашу владу від агентури КДБ. В принципі, сьогодні ми маємо негативний результат через те, що люстрація не відбулась тоді, в 1990-х. Тому що дуже багато людей працювали не на українську державу, а були агентами впливу не тільки Радянського Союзу, а його правонаступника нової Російської імперії. Багато країн етап очищення від радянської влади пройшли - Чехія, Польща і т. д.

Олег Панькевич: Мы сделаем все возможное, чтобы Владимир Сальдо лишился влияния.

Сьогодні для нас, до очищення від радянської системи, додалось ще очищення від "кучмівського", "януковичського" періоду правління. Зараз дуже важливо, що було опрацьоване відповідне законодавство. Звичайно, що ті люди не мають лякатися, що їх несправедливо буде усунуто з посад. Вони мають розуміти, що є процедура оскарження, якщо людина просто працювала в системі, і не давала незаконних вказівок, якщо вона не здійснювала злочинів, вона має право залишитися на своїй посаді і розбудовувати українську державу, а ті, хто чинив зло українському народові ніколи не стане іншим.

- Нещодавно Ви надіслали депутатське звернення віце-прем'єру Олександру Сичу щодо розсекречення радянських архівів і аргументували це тим, що хочете консолідувати суспільство. Ви дійсно вважаєте, що розсекречення архівів цьому допоможе?

- Однозначно. Наша історія і розуміння нашої історії допоможуть консолідувати наше суспільство. Оскільки один з елементів розподілу країни на різні частини, один з елементів пропаганди, це - історична тема. Різне трактування історії не давало нам можливості мати об'єктивний погляд не тільки на минуле, а і на наше сьогодення і майбутнє. Якщо ми маємо правду про те, що відбувалось у 1930-1940 роки, про те, хто був організатором Голодомору. Якщо ми отримаємо правду про те, що відбувалося у 1940-1950 роки на Західній Україні, у 1920-1930-х на Східній Україні, маю на увазі національно-визвольну боротьбу з тодішніми окупантами. Якщо ми узнаємо правду про те, що повстанські рухи на Східній Україні і національно-визвольна боротьба на Західній - подібні, тільки роки різні і коли ми зрозуміємо, що це була одна боротьба за українську державу, тоді українці Сходу і Заходу зрозуміють, що нас не потрібно розколювати. Це якщо ми говоримо про розуміння історії. Звичайно, що архіви повинні бути доступними, на сьогодні навіть історики не можуть ознайомитися зі списками агентури КДБ та з правдивими документами на історичну тематику. Це є неправильно. Ми мали б це зробити у 1990-х роках, як країни Прибалтики, Чехія, Польща, Словаччина. Коли ми це зробимо, не буде "білих плям", не буде штампів, не буде міфів, тоді буде працювати історична наука, буде працювати українська свідомість, а не те, що нам закинуть з Росії, щоб розділити державу.

(Нардеп Панькевич про таємні радянські архіви: youtube.com=45).

- Ви вважаєте, що якщо людина прожила десь на Півдні чи Сході і думала щось одне, наприклад міф про "бандерівців", то після розсекречення архівів її свідомість зразу зміниться?

- Ні, можливо, це відбудеться не зразу же, але якщо буде державна гуманітарна політика, спрямована на те, щоб у нас була єдина українська нація і будуть використовуватися, зокрема, і архівні дані, а це робитимуть професіонали. А кінематографісти будуть робити фільми на історичних фактах, а мультиплікатори будуть робити відповідний історичний продукт, а соціологи чи науковці будуть робить свої дослідження цих проблем, тоді буде, звичайно, досягнений результат. Але це відбудеться не одразу, а через деякий період, але до цього треба необхідно йти. Так само, як треба було йти до того, щоб у місті Херсоні позбавитися символу тоталітарного минулого пам'ятника Леніну. Хтось скаже: "Кому він заважав?", але наявність оцієї старої символіки вона не сприяє формуванню незалежної української нації.

- На минулій сесії міської ради депутати прийняли рішення безкоштовно віддати комуністичній партії пам'ятник Леніну на реставрацію. Вам не здається, що після того, як комуністи проігнорували засідання ВР, коли прийняли рішення про припинення вогню, коли вони відмовились засудити агресію Росії, цю партію треба просто заборонити?

- Ось так ми перейшли до теми П'ятої колони та діяльності комуністичної партії, яка насправді останнім часом демонструє, що це не українська партія, це є П'ята колона в Україні. Останнім часом їх дії не сприяють українській державності. Ще гірші дії ми бачимо на місцях. Якщо ми проаналізуємо, хто є основними діячами отих всіх сепаратистських тенденцій у наших регіонах, то зрозуміємо, що це є представники КПУ і представники Партії Регіонів також. Можливо, можна вже говорити про прийняття Закону про заборону комуністичної ідеології. До речі, такий законопроект наша політична сила зареєструвала ще раніше. Я дуже сподіваюсь, що інші політичні сили, які представлені у Верховній Раді, з огляду на ті антидержавні дії, які проводить ця партія, також підтримають цей дуже необхідний законопроект.

Можливо, створиться інша ліва політична сила, яка не буде працювати в Україні як прямий агент московського агресора і тоді вона, звичайно, буде мати право на існування. Вона буде мати право на закону діяльність. Сьогодні комуністи діють незаконно.

- Ви кажете, що вони діють незаконно, але в той же час їм на місцях безкоштовно віддають пам'ятники. Таке толерантне ставлення дуже дивне.

- Можна було розглядати рішення щодо створення музею і думаю, що ми могли би взяти подібний досвід музеї окупації, наприклад, у Литві. Там у Вільнюсі є музей під відкритим небом, куди звезені усі пам'ятки комуністичного минулого. Ця думка має право на існування і звичайно вона мала бути втілена міською радою Херсона, але було прийнято інше рішення. Я думаю, що це все робиться по інерції. Сподіваюсь, що інша міська рада, яка буде у Херсоні матиме інший погляд на подібні питання, щоб наші люди відходили від радянського минулого і виховувалися на українських героях. Зокрема, і на героях новітньої історії - на тих хлопцях, які гинули в останні дні на Майдані Києва. Це дуже важливо.

(Панькевич про музей тоталітарного минулого: youtube.com-sfBs#t=37).

- Зараз у Верховній Раді нова парламентська більшість. Херсонський Євромайдан дуже непокоїть той факт, що до неї входить екс-мер міста Володимир Сальдо. Ви знаєте, як він туди потрапив?

- Очевидно він потрапив так само, як і більшість колишніх "регіоналів", які переорієнтувалися і увійшли до складу нової коаліції. Всю їхню діяльність ми не забули, але той крок, що вони зробили і прийшли 21 лютого на голосування, щоб припинити стрільбу дуже важливо.

- Але в той день Володимир Сальдо не прийшов на сесію, а полетів до Москви на російську телепередачу?

- Те, що він був на російській телепередачі і те, що він робив підходить до попередньої тези про те, що ніщо не забуто. Якщо пан Сальдо сподівається у новій більшості мати нові посади і можливості впливу, то ми маємо зробити усе, щоб цього не сталося.

(Олег Панькевич про Володимира Сальдо: youtube.com).

- Нещодавно з'явилася інформація щодо ряду екс-регіоналів проти яких ведуться слідчі дії стосовно їх сепаратистської діяльності. Серед них фігурує і Володимир Сальдо. Вам щось про це відомо?

- Я не маю конкретної інформації щодо Сальдо. Звичайно, прокуратура розпочала багато кримінальних справ, зокрема, і про сепаратистську діяльність, і також фігурантами справ є і депутати Верховної Ради. Після прокурорської перевірки повинен бути ще етап суду і тоді треба говорити про конкретних людей.

- Вчора інформаційний простір заповнило повідомлення про ситуацію з Вашими однопартійцями, котрі силою змусили директора Першого Національного написати заяву про звільнення. Як Ви відноситесь до таких методів впливу?

- Ми повинні розрізняти період, коли фракція "Свобода" була у дуже жорсткій опозиції і сьогоднішній період, коли ми входимо до парламентської більшості і маємо представників у Кабінеті Міністрів. На сьогодні треба використовувати інші методи. Звичайно, я можу зрозуміти Ігоря Мірошниченка та інших моїх колег та їх обурення, коли ми переглядаємо Перший Національний. Ми пам'ятаємо, що там показували події в Україні брехливо і працювали на "Сім'ю" Януковича. Це не телебачення, це не журналістика, але зараз наші дії повинні були бути спрямованими на те, щоб законним шляхом довести, що така людина немає права не просто працювати на Першому Національному, а немає права бути журналістом, але треба було обрати інші методи.

(Панькевич про побиття своїми однопартійцями директора Першого національного: youtube.com).

- До речі, у Херсоні на місцевій ХОДТРК досі працює старий керівник, котрий наказував транслювати Антимайдан, називати євромайданівців "екстремістами" тощо. "Свобода" не бажає ним зайнятися?

- Не тільки "Свобода" та інші політичні сили, які були опозицією, а зараз при владі, але й не тільки політичні сили, а і усе суспільство. Зараз дуже важливо, щоб уроки 2005 року не були повторені. Дуже важливо, щоби очищення відбулося. Я вважаю, що закон про люстрацію повинен торкатися і тих брехунів, котрі працювали на державних ЗМІ, на тих, хто своїми діями сприяв тому, що режим Януковича вважав себе непоборним. Ми мусимо вимагати від нового керівництва, щоб приходили інші люди, які не будуть вихвалювати владу, а й не будуть її очорнювати, а будуть намагатися об'єктивно висвітлювати інформацію.

- Ще коли Ви були в опозиції траплялися випадки, коли Ваші зустрічі з мешканцями Херсонщини зривали по різним причина. Зараз по цим питанням ведеться слідство?

- Ми об'їхали майже усі райони Херсонщини і наставали періоди, коли майже усюди у нас щось траплялося і це не можна було назвати простими випадками, це була і загроза для життя, з ким я їздив. Були і курйозні випадки, коли заявляли про підкинуту ртуть у бібліотеці. Частина цього також має бути досліджена і отримати свою оцінку.

(Панькевич про підпали автомобілів, що належали "свободівцям": youtube.com).

По деяким з них були порушені кримінальні справи, зокрема, про ситуації з автомобілями. Я сподіваюсь, що ці люди будуть знайдені. Ми бачили випадки, які поширювалися на всю Україну. Перші два спалені автомобіля належали "свободівцям" і були спалені в один день - у Херсоні та Києві. А потім у Києві було спалено понад сто автомобілів за два дні. Зараз у нас є інформація, що цим займалися і представники правоохоронних органів. Організатори цього повинні бути покарані.

- Ви брали на особистий контроль справу щодо захоплення берегів Дніпра в Антонівці. У Вас є інформація, що там будує будинок колишній губернатор Херсонщини Микола Костяк?

- Була така інформація, але вона ще не офіційна. Хто би не будував цей будинок прокуратура має дати справжню оцінку законності цього будівництва. У нас є десятки відписок, котрі кажуть про те, що прокуратура і екологічна інспекція прикривають високопосадовців. Я продовжу цю справу, поки ми не встановимо цю істинну. Не можна нікому давати руйнувати Дніпро, руйнувати нашу природу, щоб покращувати собі життя.

Беседовал Алексей Симончук, "Херсонские вести".

Прес-служба народного депутата України Олега Панькевича