Олег Панькевич
Народний депутат України
Член політради ВО "Свобода"

7 березня 2014 Відозва Всеукраїнського об'єднання "Свобода" до світової громадськости щодо російської агресії в Україні

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" звертається до світової громадськости та політиків, міжнародних організацій, щоби донести правдиву інформацію про події в Україні.

В останні тижні ми спостерігаємо масоване вкидання в міжнародний медіа-простір інформації про ситуацію в Україні, що варіює від тенденційної та незбалансованої до відверто неправдивої.

Починаючи від листопада 2013 року, в Україні відбувалися масові народні протести - спочатку проти рішення українського уряду про припинення процесу інтеграції з Европейським Союзом, а згодом, після брутального побиття мирних протестувальників силами міліційних підрозділів, - проти безкарности злочинців та беззаконня влади. Протестна хвиля зачепила всю Україну - практично в кожному великому українському місті, в районних центрах люди організовували евромайдани як осередки громадського протесту. Результатом цієї надзвичайної національної мобілізації стало падіння кривавого режиму, проти якого повстав народ. Але перемога коштувала дуже дорого для всієї української нації. Під час протистоянь вбито понад 100 активістів, сотні поранених та зниклих безвісти. Серед загиблих - 16 наших партійних побратимів, пам'ять про яких назавжди залишиться з нами.

Після наймасовішої хвилі вбивств Президент Янукович ганебно втік з України, залишивши державу без керівництва. Ще раніше уряд України було відправлено у відставку. В результаті Україна опинилася в ситуації, коли єдиним легітимним органом у державі лишився український парламент, обраний наприкінці 2012 року. Водночас у парламенті відбулося переформатування - провладні партії перейшли в опозицію, а опозиційні - сформували більшість.

З огляду на загрозу для національної безпеки, парламент України був змушений діяти в екстремальних умовах. Тому першим кроком задля розв'язання політичної кризи стало відсторонення від займаної посади Президента Януковича, який фактично самоусунувся від виконання своїх конституційних обов'язків, і призначення виконувача обов'язків Президента України. Згідно зі ст. 112 Конституції України, в разі дострокового припинення повноважень Президента виконання його обов'язків тимчасово покладається на Голову Верховної Ради. Ці рішення були ухвалені конституційною більшістю голосів. Парламент також ухвалив рішення про проведення позачергових виборів Президента 25 травня 2014 року. Наступним кроком стало призначення парламентом нового складу уряду. Це рішення також набрало конституційну більшість голосів. Отже, усі гілки влади в Україні є легітимними і сформовані в конституційний спосіб.

На жаль, як тільки політична криза в Україні почала згасати і з'явились ознаки суспільної стабілізації, як тільки нова влада почала робити перші кроки задля виходу з надзвичайно складної економічної ситуації, збройні сили Росії розпочали віроломну військову інтервенцію в Крим. Ці ворожі дії відбувалися під прикриттям аргументів про "загрозу росіянам та російськомовному населенню на території Української держави" аж до їх начебто фізичного знищення. Офіційні очільники Росії називають озброєні воєнізовані формування без опізнавальних знаків, що з'явилися на території Кримського півострова, "самообороною Криму", але ми маємо достатньо доказів, щоби довести їхню належність до збройних сил РФ.

Згідно зі ст. 85 Конституції України, допуск на введення збройних сил іноземних держав на територію України дає Верховна Рада України. Оскільки парламент не ухвалював такого рішення, перебування російського військового контингенту на Кримському півострові є незаконним! З иншого боку, права російськомовного населення в Україні не порушуються, тим паче в Україні немає випадків дискримінації або терору за ознакою російськомовности.

Попри це, Україна опинилася в центрі геополітичного протистояння. У цих складних умовах народ України активно виступає за свою свободу та незалежність. Цілісність України і недоторканність її кордонів не можуть бути предметом дискусій з гарантами безпеки України, якими є Сполучені Штати, Велика Британія та Росія відповідно до норм Будапештського меморандуму. Ці зобов'язання зазначені держави взяли як компенсацію за відмову України від третього в світі ядерного арсеналу. На жаль, ми бачимо, що Росія де-факто відмовилася від виконання своїх міжнародних зобов'язань. Вона ігнорує не тільки правосуб'єктність України, але й систему геополітичних балансів у світі.

У цей складний історичний момент ми хочемо щиро подякувати всім, хто підтримує цілісність України та непорушність її кордонів, хто виступає за врегулювання розбіжностей за допомогою переговорів, а не збройної інтервенції. Водночас ми, ймовірно, перебуваємо за крок до війни - війни, яка може втягнути в конфлікт держави Европи та дестабілізувати безпеку регіону. У зв'язку з цим нас дуже турбує, що аргументи держави-агресора, яким виступає Російська Федерація, часто-густо беруть на озброєння політики инших країн - без належного критичного аналізу та переосмислення, без діялогу з Україною, яка є в центрі кримських подій. Таким чином ці політики свідомо або несвідомо стають на підтримку іноземної інтервенції в Україну.

Український народ стоїть єдиним фронтом на захисті національних інтересів України. ВО "Свобода" як українська націоналістична партія, як парламентська та владна сила готова усіма засобами виборювати незалежність України і завжди перебуватиме в авангарді боротьби за її суверенітет і неподільність. У цей складний час ми закликаємо всіх партнерів України, усі сторони, що прагнуть миру й справедливости, підтримати Україну та протидіяти неоімперським планам Путіна щодо анексії українських територій!

Прес-служба ВО "Свобода"