Олег Панькевич
Народний депутат України
Член політради ВО "Свобода"

13 грудня 2013 Олег Панькевич: Потрібно шукати політичне рішення

Інтерв'ю з Олегом Панькевичем, депутатом Верховної Ради України від партії ВО "Свобода", що було записано під час подій євромайдану в Києві (грудень 2013). розмовляв Даріуш Матерняк.

Як Ви оцінюєте актуальну ситуацію в Україні?

Як відомо, причиною подій, які ми спостерігаємо стало непідписання угоди про асоціацію під час саміту Східного партнерства у Вільнюсі. Українське суспільство усвідомило, що зробила влада - змарнувала шанс на краще майбутнє для свого народу. Тому для акцій протесту були відповідні підстави. Але те, що відбувалося після 29 листопада - це вже реакція суспільства на дії не влади, а режиму. Питання інтеграції з ЄС звісно є одним з компонентів цієї проблеми, проте другим компонентом є внутрішні справи і політична ситуація, яку ми спостерігаємо зараз в Україні - прагнення встановити в країні диктатуру. Саме тому ми знаходимося в дуже важливому і дуже складному часу. Очевидно, що пізніше ми говоритимемо про наслідки - зараз важливо щоб в результаті акцій протесту, які не мають прецеденту за останні дев'ять років, можна було досягти позитивного результату.

Яким буде цей позитиви результат за Вашими оцінками?

Ми можемо говорити про конкретні умови, які ставить владі опозиція. Ми розуміємо, що нинішня влада швидше за все не змінить свого підходу і не відреагує на сигнали, які надходять від суспільства, такі як зараз - проведення дострокових парламентських і президентських виборів. А приклади таких дій ми бачили адже в інших державах це і є відповідний шлях в ситуації виникнення серйозного незадоволення суспільства. На жаль так не відбувається в Україні і наша влада не хоче піти цим шляхом. Я не радив би владі розважати варіант силового закінчення цієї кризи, оскільки ті люди, які тут знаходяться, і які підтримують протести в регіонах, не мають наміру здаватися. Якби відбулося щось подібне, виник би подальший гострий спротив проти дій уряду і президента.

Ви вважаєте що існує небезпека силового рішення цієї кризи?

Зараз є всі підстави так вважати, провокації які ми бачили це підтверджують - якщо вони повторюватиметься, такий ризик існує. У сьогоднішньому суспільстві схожі дії не мають сенсу: практично кожен має в телефоні камеру або апарат і може зареєструвати події, які відбуваються. Метою провокаторів є дискредитація того руху, який ми спостерігаємо зараз на вулицях українських міст. Поки що їм не вдалося досягти своєї мети, проте відбулися серйозні порушення законодавства саме внаслідок провокацій, які здійснили працівники силових служб, в тому числі перш за все спеціального відділу "Беркут", а також суди, видаючи вироки для осіб, які беруть участь в мирних зібраннях, та багато інших.

Що на сьогоднішній день вимагає опозиція, окрім передчасних виборів до парламенту і президентських виборів?

По-перше ми домагаємося звільнення всіх політичних в'язнів і осіб, затриманих у зв'язку з протестами. По-друге - покарання відповідальних осіб за події, які відбувалися в ніч з 29 на 30 листопада. Це на нашу думку питання відповідальності не тільки окремих міністрів, але всього уряду. Це підстава, щоб взагалі можна було почати розмовляти. Ми розуміємо, що мусить вестися діалог і потрібно шукати політичне рішення, але пам'ятаймо, що в необґрунтований спосіб вжито силу до мирних протестуючих і особи, які відповідають за такі накази мусять бути покарані.

Чи опозиція візьме участь в "круглому столі" який пропонує влада?

Якщо буде офіційне запрошення - звісно так. Проте поки що таке запрошення не з'явилося, поки що це лише повідомлення про неконкретні зустрічі. Представники правлячої партії говорять одне, а роблять зовсім інше. Схожа ситуація з веденням переговорів щодо угоди про асоціацію - над цим процесом працювало чимало дипломатів з інших країн, а тим часом виявилося, що наміри влади були зовсім іншими. Також в питанні переговорів і "круглого столу" є лише заяви, проте немає конкретних дій - і ми на ці дії з боку влади саме чекаємо.

Які ваші очікування щодо міжнародної спільноти?

Ми, звісно, вдячні всім тим країнам, які нас підтримують, дипломатам і іншим особам, які по нашому боці і підтримують протестуючих. Я вважаю що залучення міжнародної спільноти має велике значення для врегулювання ситуації в країні. Також присутність в Україні представників інших країн, політиків, спостерігачів і журналістів - це гарантія, що влада не прийматиме наступних небезпечних кроків у відношенні до суспільства.

Дякую за розмову.

Джерело: polukr.net.

Прес-служба народного депутата України Олега Панькевича