Олег Панькевич
Народний депутат України
Член політради ВО "Свобода"

16 квітня 2014 З ініціативи Олега Панькевича відбувся круглий стіл щодо виборчих прав українських мігрантів

15 квітня 2014 року в конференц-залі Верховної Ради України відбувся круглий стіл на тему "Шляхи усунення дискримінації виборчих прав громадян України, які перебувають за кордоном". Захід ініціював народний депутат України від Всеукраїнського об'єднання "Свобода", заступник голови Комітету з питань європейської інтеграції Олег Панькевич.

Під час круглого столу відбулось обговорення проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення голосування за кордоном" №4595. У вступному слові модератор заходу Олег Панькевич розповів, що прийняття цього законопроєкту є дуже важливим для захисту виборчих прав українців за кордоном.

Під час круглого столу його учасники обговорювали питання створення нових виборчих дільниць для голосування українських мігрантів, адже через невелику кількість дільниць значно ускладнено процес волевиявлення. Голова Асоціації українців регіону Мурсія (Іспанія) Лариса Понамаренко розповіла, що відстань від їй місця проживання до найближчої виборчої дільниці у Малазі (Іспанія) становить 460 км. "Сама ж дільниця, яка розміщена в нашому консульстві, не вміщує всіх охочих проголосувати. У 2012 р. у нас проголосувало 1200 виборців, цього року ми внесли у список виборців ще 1200 осіб. Дільниця ж розташована на другому поверсі житлового будинку - це створює дуже багато незручностей. За останні два тижні в Мурсії я зібрала близько тисячі підписів з проханням відкрити у нас окрему дільницю", - зазначила Лариса Пономаренко.

У запропонованому законопроєкті пропонується збільшити кількість виборчих дільниць. Для цього потрібно звернення українських громадських об'єднань "на основі не менше як 500 клопотань громадян України про відкриття виборчої дільниці за місцем їх компактного проживання в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці".

Керівник Міграційної служби "Карітасу України" Григорій Селещук розповів, що наступним кроком після ухвалення цього документа повинен бути законопроект, що стосується дистанційного голосування. "У світовій практиці є поштове, електронне голосування. Забезпечення цих можливостей - це черговий крок на шляху до реалізації волевиявлення кожного українця", - зазначив Григорій Селещук.

Під час круглого столу також порушувалось питання внесення змін до законів про вибори стосовно внесення змін до списку виборців у день голосування. З цією ідеєю виступив заступник голови центральної Спілки українців Німеччини Олексій Ємеляненко. "Ми мали прецедент, - розповів громадський діяч, - коли на виборах у 2010 р. можна було вносити зміни до списків у день голосування, у Франкфурті-на-Майні проголосувало 860 українців. У 2012 р., коли остаточне внесення змін можна було зробити лише за шість днів до голосування, у нас проголосувало 340 людей. Норма, коли людина у той самий день матиме можливість бути включеним у списки виборців - вирішить 80% питань права голосу українців за кордоном".

Директор Департаменту консульської служби МЗС України Андрій Сибіга зазначив, що проведення круглого столу стало дуже важливою та корисною ініціативою. "Ми повинні почути один одного і обмінятись думками, - зазначив посадовець. - За кордоном легально проживає близько чотирьох мільйонів українців - ми повинні врахувати їхнє право голосу".

Прес-служба народного депутата України Олега Панькевича